Kategorie
Audio

Redukcja szumu ANC – aktywna i pasywna

Popularność słuchawek jest faktem i najczęściej sięga się dziś po różnego rodzaju modele bezprzewodowe. Działają one w technologii Bluetooth i za jej pośrednictwem łączą się z urządzeniami, takimi jak smartfony czy tablety. Tym sposobem słuchać można muzyki, odtwarzać audiobooki czy cieszyć się ścieżkami dźwiękowymi w filmach i serialach. Wszystko to bez kabli, co bez wątpienia stanowi wygodną opcję dla sporego grona użytkowników. Poza niewielkimi dokanałowymi TWS-ami mamy też większe słuchawki nauszne. Jedne i drugie działają w wymiarze transmisji sygnału na tej samej zasadzie.

Nowe modele bazują na BT 5.0 i wyższym, co poprawia zasięg i stabilność sygnału, a jednocześnie obniża zapotrzebowanie słuchawek na energię.

Walory audio, czyli co z redukcją szumów?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli słuchawek bezprzewodowych, które posiadają funkcję redukcji szumów. W grę wchodzą dwa jej typy – pasywna oraz aktywna. W przypadku tej pierwszej chodzi o taką konstrukcję słuchawek, które pozwalają na stworzenie fizycznej bariery pomiędzy użytkownikiem a dźwiękami z otoczenia. Czasami daje ona lepsze efekty niż aktywna redukcja, która opiera się z kolei na rozwiązaniu technologicznym.

Dodatkowe mikrofony wyłapują bowiem niepożądane odgłosy, a specjalnie skonfigurowane algorytmy „odsiewają” je z tego dźwięku, który dociera do ludzkich uszu. Funkcja noise cancelling jest też ceniona w innych kontekstach.

Jakość rozmów też jest ważna

Dzięki redukcji zewnętrznych odgłosów można cieszyć się brzmieniem ulubionej muzyki bez zbędnych rozproszeń. Na tym jednak nie koniec. Bardzo często za pomocą bezprzewodowych słuchawek prowadzone są też rozmowy telefoniczne – działają one bowiem jako zestawy słuchawkowe. Tu funkcja redukcji szumów daje możliwość lepszego usłyszenia głosu rozmówcy, ale też przesyłania czystszego dźwięku z wbudowanych mikrofonów do naszego interlokutora.

Warto śledzić rankingi słuchawek z ANC, aby wybrać te, które będą najbardziej odpowiednie w kontekście indywidualnych preferencji.