Kategorie
Kino domowe

Projektor – jaki wybrać? Polecane modele 2022

W jakich sytuacjach korzystanie z projektora może być dobrym rozwiązaniem? Takich scenariuszy jest całkiem sporo. Przede wszystkim to interesujący sposób na atrakcyjne rozwinięcie idei kina domowego. Wystarczy jedynie przygotować miejsce do wyświetlania filmów, zamontować projektor i cieszyć się naprawdę kinowymi wrażeniami. Czy jednak wszystkie urządzenia tego rodzaju są w stanie spełnić te kryteria i zapewnić dostatecznie wysoką jakość obrazu? Otóż niekoniecznie. Dlatego właśnie lepiej inwestować w projektory z nieco wyższej półki, które pozwolą cieszyć oczy żywymi kolorami i obrazem w wysokiej rozdzielczości.

Różne warianty do wyboru

Na rynku dominują dwa podstawowe rodzaje projektorów – na jednym biegunie mamy te lampowe, a na drugim oparte o pracę diod LED. Oba typy mają swoje słabsze i mocniejsze strony. Modele ledowe najczęściej wyróżnia niższe zapotrzebowanie na energię, technologia ta jest też dość ekonomiczna. Nie dziwi zatem, że większość budżetowych projektorów osiągalnych na rynku elektroniki użytkowej to właśnie te opierane o zestaw diod ledowych.

Zdecydowanie więcej należy zapłacić za modele projektorów lampowych – potrafią być one nawet dziesięciokrotnie droższe niż modele typu LED. Mają one jednak ogromny atut w postaci wyższych rozdzielczości i lepszej jakości wyświetlanego obrazu, również w aspekcie odwzorowania barw.

Producenci, którzy liderują na rynku

Można spokojnie podzielić rynek projektorów na te z segmentu premium oraz na te ekonomiczne. Pierwsze są zazwyczaj wykonane z użyciem taniej technologii ledowej. Świecą słabiej, a więc obraz przez nie wyświetlany jest mniej wyraźny i uboższy w detale. Są jednak mniejsze, dużo tańsze i łatwe w obsłudze. Stanowią zatem dobrą opcję dla początkujących użytkowników. O ile za najtańsze lampowe modele trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, to te z diodami LED kosztują zwykle okołu kilkuset – jednakże ich maksymalna rozdzielczość z reguły nie przekracza formatu full HD, a więc 1080 pikseli. Do najczęściej wybieranych w Polsce rozwiązań zaliczają się projektory takich marek, jak Benq, Overmax, Philips, Epson, czy Acer.