Kategorie
Telewizory

Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora

Dla wielu osób telewizor jest jednym z ważniejszych sprzętów i po prostu musi być w domu. Nie zawsze używa się go głównie do oglądania telewizji, ponieważ możliwości są dziś znacznie szersze. Telewizory stają się coraz powszechniej elementem większego centrum multimedialnego, w którym stacje telewizyjne mogą, ale nie muszą w ogóle brać udziału. Najważniejszy jest stabilny dostęp do internetu, za sprawą którego można po prostu cieszyć się filmami z platform streamingowych czy odtwarzanymi z rozmaitych cyfrowych nośników. Mimo to również w takim układzie pewne parametry odbiorników mają znacznie i trzeba zwrócić na nie uwagę przy planowaniu takiego zakupu.

Smart TV – elementarz, ale da się to rozwiązać inaczej

Generalnie coraz trudniej trafić dzisiaj na telewizory, które nie miałyby wbudowanych modułów opartych na systemie Android TV. W teorii dają one swobodny dostęp do internetowych multimediów, ale w praktyce nie zawsze oprogramowanie zainstalowane w pamięci odbiornika sprawdza się dostatecznie dobrze. Tyczy się to w szczególności modeli mniej renomowanych marek, które starają się nadążać za topową konkurencją, jednakże nie zawsze są w tym aspekcie dostatecznie efektywne. Jeśli moduł smart TV nie zdaje egzaminu, można zastąpić go alternatywnym dodatkiem, takim jak Xiaomi Mi Stick lub podobnym urządzeniem.

Rozmiary matrycy, złącza i jakość dźwięku

Zakup zbyt małego telewizora bywa kłopotliwy.

Obecnie raczej relatywnie rzadko w salonie ustawia się telewizory z ekranem mniejszym niż 32 cale, a raczej można zauważyć tendencję zwyżkową. Z całą pewnością większa matryca zapewnia szersze możliwości multimedialne urządzenia i może być też bardziej komfortowa dla osób starszych i z wadami wzroku. Kolejna kwestia to dostępne złącza. Generalnie im będzie ich więcej, tym lepiej. Kilka portów HDMI, wejścia i wyjścia audio, co najmniej jedno złącze typu Euro i porty USB można spokojnie uznać za standard, od którego zdecydowanie nie warto odstępować.