Kategorie
Telewizja cyfrowa

Multiroom – czym jest i jak działa?

Oglądanie telewizji cyfrowej może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale także na pozyskiwanie bieżących informacji o świecie czy też poszerzanie horyzontów wiedzy z wielu dziedzin. Oczywiście w praktyce wszystko zależy od tego, co będziemy oglądać. Warto, aby domownicy nie byli ograniczeni, więc jeśli w domu jest kilka odbiorników zlokalizowanych w różnych pomieszczeniach, dobrą opcją będzie sięgnięcie do funkcji multiroom. Dziś stała się ona wręcz rynkowym standardem, choć nie przyda się z pewnością tym abonentom cyfrowych kablówek czy platform satelitarnych, którzy mają w swoim domu tylko jeden telewizyjny odbiornik. Gdy nie ma w planie zakupu kolejnych, usługa ta po prostu się nie przyda.

Kto oferuje swoim klientom tryb multiroom?

Z technicznego punktu widzenia wdrożenie takiego rozwiązania jest możliwe w ramach każdej sieci telewizji kablowej, a także w przypadku wspomnianych platform bazujących na łączności satelitarnej.

Trzeba jedynie zwrócić się do danego dostawcy, aby zapewnił techniczne warunki do działania trybu multiroom w danym domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu. Idea jest zawsze ta sama – jedna linia łączności sieci kablowej lub jedna antena satelitarna pozwala korzystać z różnych treści wielu osobom przebywającym w danym lokalu. Na każdym telewizorze można swobodnie oglądać inne treści i nie rodzi to żadnych komplikacji czy zaburzeń w odbiorze.

Czy multiroom to droga usługa?

Koszty zależą od konkretnego dostawcy, jednakże najczęściej dodatkowe opłaty za korzystanie z tej funkcji nie są wysokie, a zdarza się, że niektóre sieci nie pobierają ich w ogóle. Oznacza to, że w razie potrzeby można zdecydować się na tę usługę bez obawy o to, że rozbije ona domowy bank. Najczęściej abonenci nie mają też kłopotu, aby sięgnąć po multiroom dopiero po pewnym czasie od podpisania umowy z dostawcą.

W takiej sytuacji trzeba się jedynie skontaktować ze swoim biurem obsługi klienta i zgłosić potrzebę skonfigurowania multiroomu.