Kategorie
Telewizory

Czy pilot uniwersalny pasuje do każdego telewizora?

Telewizory mają swoje charakterystyczne atrybuty. Jednym z nich są piloty, bo raczej trudno w XXI wieku wyobrazić sobie korzystanie z telewizora bez użycia do tego celu pilota. Akcesoria te działają na bazie prostej i taniej technologii transmisji podczerwieni – jest ona znana od lat i w gruncie rzeczy nie uległa specjalnych modyfikacjom. Czasami spotyka się piloty pracujące w innym trybie. Wykorzystuje się wówczas technologię Bluetooth lub też WiFi.

Tyczy się to zwykle najbardziej zaawansowanych telewizorów klasy smart TV, jak też urządzeń typu TV stick lub TV box. Ale co zrobić w sytuacji, gdy oryginalny pilot od odbiornika uległ zniszczeniu lub zgubieniu?

Kupić zamiennik czy może szukać oryginału?

Producenci telewizorów dają najczęściej możliwość zakupienia zapasowego pilota do danego modelu, jednakże w przypadku nieco starszych sprzętów może się to okazać kłopotliwe. Oznacza to, że w skrajnym scenariuszu pozostanie jedynie liczyć na tak zwane piloty uniwersalne. Tych w sprzedaży jest wiele, a ich ceny wahają się dość mocno. Lepiej jednak kupić coś droższego – zarówno z racji lepszego wykonania i trwałości, jak również dlatego, że baza obsługiwanych urządzeń jest z reguły szersza, a programowanie przebiega bez większych komplikacji.

Poza tym wyższej klasy piloty mają zwykle większe grono nabywców i łatwiej o ewentualny support społeczności w razie występowania jakichkolwiek problemów natury użytkowej.

Piloty z funkcją nauki – ciekawa opcja w określonych sytuacjach

Poza modelami pilotów uniwersalnych, które bazują wyłącznie na zapisanych w nich kodach, są jeszcze takie, które można „nauczyć” działania innych pilotów. To przydatne, jeśli na przykład korzystamy jednocześnie z telewizora i dekodera cyfrowego i chcemy, by jeden pilot obsługiwał oba urządzenia. Mając te piloty, możemy dość łatwo zaprogramować uniwersalny, by móc się swobodnie przełączać pomiędzy trybem obsługi odbiornika a dekodera. Podobnie może być z innymi sprzętami, takimi jak odtwarzacze DVD czy zestawy hi-fi.